İlimiz Malatya, coğrafi, kültürel, sanayi ve ekonomik açıdan önemli bir potansiyele sahiptir. İlimizin yeni dönemde büyükşehir olması bunun somut bir göstergesidir. Kültürel olarak ilimiz; Doğu ve Batı kültürünün bir arada yaşadığı bir bölgedir. Coğrafi olarak da, Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın Doğu’ya açılan kapısı olması kültürel yapısını da etkilemiştir. Bu durum Malatyalılar ’da hoşgörünün ve karşılıklı saygının yaygınlaşmasında da etkili olmuştur.


İlimizin bu potansiyelini ve değerlerini ortaya çıkarmak, aynı zamanda sosyal, kültürel ve dolaylı da olsa ekonomik gelişmesine katkı sağlamak, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak varlık sebebimizdir. Bu varlık sebebimiz kapsamında, yıllardır yaptığımız çalışmalarımıza Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır beyin talimatları doğrultusunda yapmaya devam edeceğiz. Özellikle düzenlemiş olduğumuz fuar organizasyonları ve Malatya Tanıtım Günleri etkinliklerimizin değerlendirmelerini yaparak eksikliklerimizin tespit edilip bunların giderilmesi, gerek firma gerekse ziyaretçi katılımlarının arttırılması, yeni branşlarda fuar düzenlemeye ihtiyaç olup olmadığı, kültürel etkinlikler noktasında nelerin yapılması gerektiğine “Ortak Akıl” anlayışı ve sivil  toplum kuruluşları ve kültürel anlamda faaliyet gösteren resmi ve gayri resmi kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde, karşılıklı iletişim esasına dayanan, yeni bir  yönetim anlayışı olan yönetişim anlayışıyla sağlamaya çalışacağız.


Tabii ki asıl varlık sebebimiz olan kültürel etkinlikler noktasında daha çok çaba göstermemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu kapsamda Malatyalılar olarak birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacak ortak değerlerimizin tespit edilerek bu değerlerimizin hatırlanması ve yaşatılması için konferans, panel, sempozyum, şiir ve makale yarışmaları, kitap okuma kampanyaları, resim ve karikatür sergileri, sanatsal etkinlikleri, gerek yerel gerekse ulusal ve uluslararası boyutta katılımları sağlayarak organize etmeye çalışacağız inşallah. Bu organizasyonların amacına ulaşması rabbimizin inayeti ve siz değerli Malatyalı hemşehrilerimizin katılımıyla mümkün olacaktır. Hemşehrilerimizin bu ilgiyi ve katkıyı sağlayacaklarına inanıyorum.
Bu duygularla bu yeni sürecin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Hayırda buluşma dileğiyle…