Genel Müdür'den
Merhaba 2017

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak, gerek ilimizin tanıtılması, gerekse de kültürel değerlerimizin yaşatılması ve yaygınlaştırılması noktasında 2016 yılında birçok kültürel etkinlik, organizasyon ve fuarlar düzenledik. 

2016 yılı çalışmalarımızda hem kültürel etkinliklerimizi daha çok yaygınlaştırmaya çalışırken, birçok organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

2016 yılında Malatya’mızı 2. Bursa Anadolu Günleri’nde ve İstanbul 20. EMİTT Fuarında yerini almasını sağladık. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası alanda kültür, sosyal, sanat, turizm, ekonomi v.b alanlarda el iyi şekilde tanıtılmasını sağlamaya çalıştık. 

Türkiye’nin örnek, Anadolu’nun yükselen değeri olan Malatya’mızı her geçen gün Fuarlar Şehri haline getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

2016 yılında düzenlediğimiz birbirinden farklı ve renkli fuarlarla Malatya ekonomisine katkı sağladığımızı, Malatya’mızın her geçen gün Sayın Başkanımız Ahmet Çakır'ın "Fuarlar kenti Malatya" hedefini gerçekleştirmek için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. 

Genel Sanayi, Tarım, Kitap ve Dini Yayınlar, yıllardan beri düzenlediğimiz fuarlarımızdır. Yapmış olduğumuz çalışmalarımızda bu fuarlarımız hem ziyaretçi katılımı noktasında hem firma katılımı açısında hem de bölge illerimizin katılımı noktasında ciddi anlamda çalışmalarımızı yaptık" dedi.

Tarım fuarının bu noktada bölgesel bir özellik kazandığını belirten Akın, aynı şekilde Malatya Anadolu Kitap Fuarının da uluslararası bir boyut kazandığını, yayınevi, yazar ve ziyaretçi katılımının her geçen yıl arttığını belirtti.

Geleneksel olarak düzenledikleri fuarlara yeni fuarlar eklediklerini anlatan "Fuarlar Şehri Malatya ilkesinden yola çıkarak ve toplumsal farkındalık oluşturmak için bu sene ikinci defa Engelsiz Yaşam Fuarını organize ettik. Yine aynı dönemlerde "El Emeği Göz Nuru" ve "Bilim ve Çocuk Şenliği Fuarı" düzenledik. Bu fuarlar bizim geçen sene başlattığımız ve bu yıl da devam ettiğimiz fuarlar oldu” ifadelerini kullandı.

2016 yılında 9 fuara ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, “Bu yıl daha da geliştirerek daha geniş kapsamlı bir bakış açısı düzenleyerek Malatya Ramazan Çarşısı daha farklı bir formatla daha yeni bir boyuta dönüştürerek gerçekleştirdik. 2016 yılında toplam 9 fuar gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz çalışmalarımızda bu fuarlarımız hem ziyaretçi katılımı noktasında hem firma katılımı açısında hem de bölge illerimizin katılımı noktasında ciddi anlamda çalışmalarımızı yaptık" şeklinde konuştu.

Tarım fuarının bu noktada bölgesel bir özellik kazandığını belirten Akın, aynı şekilde Malatya Anadolu Kitap Fuarının da uluslararası bir boyut kazandığını, yayın evi, yazar ve ziyaretçi katılımının her geçen yıl arttığını belirtti. Akın, "Bu Fuarlar sayesinde Malatya'mızın tanıtılmasına ve ekonomisine ciddi katkısı oldu. Amacımız Sayın Başkanımız Ahmet Çakır'ın "Fuarlar kenti Malatya" hedefini gerçekleştirmeye çalışmak” diye konuştu. 

İlimiz Malatya, coğrafi, kültürel, sanayi ve ekonomik açıdan önemli bir potansiyele sahiptir. İlimizin yeni dönemde büyükşehir olması bunun somut bir göstergesidir. Kültürel olarak ilimiz; Doğu ve Batı kültürünün bir arada yaşadığı bir bölgedir. Coğrafi olarak da, Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın Doğu’ya açılan kapısı olması kültürel yapısını da etkilemiştir. Bu durum Malatyalılar ’da hoşgörünün ve karşılıklı saygının yaygınlaşmasında da etkili olmuştur.


İlimizin bu potansiyelini ve değerlerini ortaya çıkarmak, aynı zamanda sosyal, kültürel ve dolaylı da olsa ekonomik gelişmesine katkı sağlamak, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak varlık sebebimizdir. Bu varlık sebebimiz kapsamında, yıllardır yaptığımız çalışmalarımıza Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır beyin talimatları doğrultusunda yapmaya devam edeceğiz. Özellikle düzenlemiş olduğumuz fuar organizasyonları ve Malatya Tanıtım Günleri etkinliklerimizin değerlendirmelerini yaparak eksikliklerimizin tespit edilip bunların giderilmesi, gerek firma gerekse ziyaretçi katılımlarının arttırılması, yeni branşlarda fuar düzenlemeye ihtiyaç olup olmadığı, kültürel etkinlikler noktasında nelerin yapılması gerektiğine “Ortak Akıl” anlayışı ve sivil  toplum kuruluşları ve kültürel anlamda faaliyet gösteren resmi ve gayri resmi kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde, karşılıklı iletişim esasına dayanan, yeni bir  yönetim anlayışı olan yönetişim anlayışıyla sağlamaya çalışacağız.


Tabii ki asıl varlık sebebimiz olan kültürel etkinlikler noktasında daha çok çaba göstermemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu kapsamda Malatyalılar olarak birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacak ortak değerlerimizin tespit edilerek bu değerlerimizin hatırlanması ve yaşatılması için konferans, panel, sempozyum, şiir ve makale yarışmaları, kitap okuma kampanyaları, resim ve karikatür sergileri, sanatsal etkinlikleri, gerek yerel gerekse ulusal ve uluslararası boyutta katılımları sağlayarak organize etmeye çalışacağız inşallah. Bu organizasyonların amacına ulaşması rabbimizin inayeti ve siz değerli Malatyalı hemşehrilerimizin katılımıyla mümkün olacaktır. Hemşehrilerimizin bu ilgiyi ve katkıyı sağlayacaklarına inanıyorum.
Bu duygularla bu yeni sürecin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Hayırda buluşma dileğiyle...