TARIM TEKNOLOJİLERİ, MAKİNE HAYVANCILIK VE GIDA FUARI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, alanında faaliyet gösteren birlikler ve ziraat odaları ile işbirliği içinde hareket ederek her yıl “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı” organizasyonu yapmaktadır.

Fuar vesilesiyle ziyaret edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki illerimizin Ticaret ve Sanayi Odaları, Tarım İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Üretici Birlikler ile illerin önde gelen tarım firmaları nezdinde bölgemizde Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda alanında faaliyet gösteren tarım kuruluşlarını bölgesel bir birlik için bir araya getirmenin yolları aranmaktadır.

Bir ilin gelişmesinde tarım ve hayvancılığın payı büyüktür. Fuarın temel amacı, tarım, hayvancılık ve teknolojileri alanında insanımızın üretim kalitesini arttırmak ve üretime zenginlik katmaktır.

Malatya’da ve bölgesinde son yıllarda hayvancılık sektörü ciddi bir gelişim gösteriyor. Ancak bölgedeki üreticiler, bölge dışındaki diğer firmalarla ilişki kurma noktasında birtakım sıkıntılar yaşamaktalar. Fuar, sektörel bazda sıkıntı içinde olunan hususlara da çözüm adresi oluyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarında  “En Güzel Buzağı”, “En Güzel Kuzu”, “En İyi Bal” yarışmalarının yanı sıra “Koyun Kırkım Şenliği” ve “Güneş Enerjisi Panel Dağıtım Töreni” yapılmaktadır.

Şehir merkezinden ve ilçelerinden ücretsiz ulaşım sağlanarak vatandaşlarımızın fuar alanına rahatlıkla ziyaretlerini gerçekleştirmeleri sağlanıyor.

Fuar süresince üretici birlikler tarafından ziyaretçilere kavurma, sıcak süt, ızgara alabalık, tavuk döner, bal ve organik kayısı ikramı gerçekleştirilmektedir.

 

              

Galeri