13. Tarım Fuarı Basın Tanıtım Toplantısı

- 13.Tarım Fuarı Basın Tanıtım Toplantısı düzenlendi

- 13 Tarım Fuarı 10 Nisan’da açılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen 13. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı 10 Nisan’da kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

10- 14 Nisan 2019 tarihleri arasında (5 gün) sürecek olan fuar ile ilgili Kültür A.Ş.’nin ev sahipliğinde 13. Tarım Fuarı Basın Tanıtım Toplantısı Ramada Otel’de gerçekleştirildi.

10-14 Nisan 2019 tarihleri arasında, Mişmiş Park Fuar Alanı’nda düzenlenecek olan 13. Tarım Fuarı bilgilendirme toplantısına Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Sarıgül, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş genel müdürü Sabri Akın, Turgut Özal Üniversitesi Genel Sekreteri Cevdet Atalan, Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Karadağ, Tarım İl Müdürü Tahir Macit, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özen, ESOB Başkanı Şevket Keskin, Malatya il kurum müdürleri, ziraat oda başkanları, birlik başkanları, muhtar dernek başkanları katıldı.

Katılımcılar, fuarla ilgili düşüncelerini belirtti. Toplantı Kültür A.Ş tarafından hazırlanan Tarım Fuarı tanıtım videosunun izlenmesiyle başladı. 

Sabri Akın: “Fuara katılım yoğun olacak!”

10-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuar ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdür Sabri Akın, “Fuar öncesi 20 ili ziyaret ederek, o illerdeki ziraat odalarıyla, tarım kuruluşlarıyla ve firmalarla görüşüp fuarla ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Gerek il içerisinde gerekse bölgemizde fuara katılım için geniş kapsamlı bir çalışma yaptık.” dedi.

Önceki yıllarda olduğu gibi 13. Tarım Fuarı’na katılımın bu yıl da yoğun olacağını söyleyen Akın konuşmasında; “Geride kalan yıllarda gerçekleşen fuarlarda 15 ilden kalabalık ziyaretçi gurupları geldi. İnşallah bu yıl da bölge il ve ilçelerimizden yoğun ziyaretçi katılımını sağlayarak fuarımızın etkin bir fuar olmasını sağlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Akın: “Her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı etkinliklerimiz olacak!”

60 firma il dışından 90 firma il içinden toplamda 150 firmanın katılım sağlayacağını belirten Akın; 30 farklı ilden tarım sektörünün alt branşlarının da fuara katılımlarının sağlandığını söyleyen Akın; “Ulusal düzeyde gerçekleşen Malatya Tarım Fuarı’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı etkinliklerimiz olacak. Bölgemizdeki bütün üreticilerimizi fuarımıza bekliyoruz." dedi.

Fuara gelen ziyaretçilerin ulaşım ve yemek masraflarının karşılanması hususunda valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarından dolayı teşekkürlerini ifade eden Akın; “Ziraat odalarımız ve birliklerimiz, tarım fuarına ciddi katkılar sundular, sunmaya da devam ediyorlar. Bu vesile ile davete icabet eden tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

İhsan Akın: Yapılan yarışmalarla üreticilerin motivasyonu artırıldı

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu Başkanı İhsan Akın konuşmasında; Tarım Fuarı sayesinde üreticilerle firmaların buluştuğunu, fuar süresince yapılan yarışmalarla üreticilerin motivasyonunun artırıldığını belirtti. Geçen sene ilki yapılan kırkım şenliğinin bu sene tekrarlanacağını söyleyen İhsan Akın, katkılarından dolayı Malatya Büyükşehir Başkanına teşekkür etti.

Akın: “Gıda ve su olmadan yaşam olmaz. Geleceğimiz gıdaya ve suya bağlı. Bu fuar tarım ve hayvancılık açısından çok önemli. Bu hususta herkese görev düşüyor. Bunun için her türlü fedakârlığı yapmalıyız.” dedi.

Yunus Kılıç: Öncelikli olarak kayısıyı tanıtmalıyız

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç konuşmasında; “Tarım paydaşları olarak fuarları eğitim merkezleri olarak görüyoruz. 55 bin çiftçi ailesi olarak tarım fuarına katılım için gayret ediyoruz. Malatya'daki 11 Ziraat odası olarak fuara getirilen araçların yakıtına destek oluyoruz.

Fuara gelen ziyaretçilere yöresel ürünlerimizi ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Hazırlamış olduğumuz kayısı ve diğer hediyeleri il dışından gelen katılımcılara dağıtıyoruz. Malatya olarak kayısı bizim ekmeğimizdir. Her siyasetçi kaysıyı gündem yapmalı, bu fuarda öncelikli olarak kayısıyı tanıtmalıyız. Maalesef biz üretiyoruz Avrupa kazanıyor. Daha çok ve kaliteli üretim yapmalıyız.

Valiliğimizin ve Büyükşehir Belediyemizin Malatya Tarım Fuarı’na katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Malatya Tarım Fuarı'nın Türkiye'de birinci sıraya yükselmesi için hepimiz çaba sarf etmeliyiz.” dedi.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan konuşmasında: “Dünyada profesyonel tarıma geçiş yaşanırken tarım fuarlarının önemi çok daha artmakta. Tarım sektöründeki gelişmeleri göstermek için tarım makineleri ve teçhizatlarını Malatya Tarım Fuarı’na taşıyoruz.” dedi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Karadağ konuşmasında: “Malatya tarım fuarı tarım alanındaki en büyük faaliyet olarak nitelendirilebilir. Tarımı ayağa kaldırabilmek için bu tür faaliyetlerin artırılması gerekmektedir.” dedi.

Hacı Uğur Polat: Bir il, kâğıt üzerinde büyükşehir yazınca büyükşehir olmuyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat konuşmasında: “Bir il, kâğıt üzerinde büyükşehir yazınca büyükşehir olmuyor. Büyükşehir olabilmek için Malatya'yı örnek şehir yapmamız lazım. Malatya'yı fuarlar şehri yaptık. Bir yıl içinde 8 fuar gerçekleştiriyoruz. Tarım Fuarı da bu fuarlar içinde en önemlilerinden biri.

Malatya, tarım ve hayvancılıkta önde olan bir ildir. Dünya ne kadar ileriye giderse gitsin gıda sektörü stratejik bir öneme sahiptir ve zamanla bu önemi daha da artacak.” dedi.

Polat: Malatya ülkemizin lokomotif gücüdür.

Polat: “Konunun içindeki tüm tarafların bu toplantıda olması, bizim bu fuara ne kadar değer verdiğimizin bir göstergesidir.

Malatya ülkemizin lokomotif gücüdür. Adıyaman, Bingöl, Elazığ, Tunceli gibi çevre iller bizi takip ediyor.” dedi.

Polat: Malatya tarım fuarı dolu dolu geçiyor.

Polat: “Malatya tarım fuarı dolu dolu geçiyor. Odalar, platformlar, sivil inisiyatif, fuar faaliyetlerine etkin olarak katılıyor. Sivil insiyatifin de fuarda olması ayrı önem arz ediyor.

Malatya tarım fuarı gelenekselleşmiş durumda. Her dönem çıtayı nasıl yükselteceğimizin hesabı içinde olmalıyız.” dedi.

Aydın Baruş: Fuarlar sadece o il için değil çevre iller için de önemli

Fuarın hayırlı ve başarılı bir organizasyon olmasını temenni eden Malatya Valisi Aydın Baruş konuşmasında fuarların önemine değindi:Fuarlar sadece o il için değil çevre iller için de önemli. Fuarlar hem ekonomik anlamda hem de sosyal hareketlilik anlamında o ile ciddi katkılar sağlıyor.” dedi.

Baruş: Merkezi hükümet, tarım ve hayvancılık alanında ciddi destekler veriyor.

Baruş: “Tarım sektörü il bazında Malatya için %30 istihdam imkânı sağlıyor. Malatya, verimli topraklara sahip bir il. Ancak elimizdeki bu verimli toprakların sadece üçte birinde verimli tarım yapılıyor.

425 bin hektar tarım alanından sadece 173 bin hektarı sulanabiliyor. Aslında 390 bin hektar tarım alanı sulanabilir. Merkezi hükümet, tarım ve hayvancılık alanında ciddi destekler veriyor. Yoncalı Barajı, Kapıkaya Barajı gibi sulama projeleriyle daha verimli tarım üretimi yapılabilir.

Malatya nüfusunun önemli bir kısmı tarımla uğraşıyor. Bu kesimin uygun geliri elde etmeleri lazım. Verimli tarım yapmalıyız ki bu kesimi tarım sektöründe tutabilelim.” dedi.

Baruş: Tarım ve hayvancılıkla ilgili önemli projeler üretiliyor.

Baruş: “Kayısı için sulama, stratejik öneme sahip. Hayvancılık da çok önemli. Tarım ve hayvancılıkla ilgili önemli projeler üretiliyor. Nitelikli ve verimli üretim yapmamız gerekiyor.

Yazıhan'da, içinde et kombinası, besi işletmesi, soğuk hava deposu ve biyogaz tesislerinin de olacağı organize sanayi bölgesi tarım ve hayvancılığa büyük katkılar sağlayacak. Yine 1257 dönümlük alandaki seracılık projesi ilimize katkı sunacak.

Bu fuar hem tarım üretimini hem de pazarlamayı olumlu etkiliyor. Tarım makineleri ve teknolojileri açısından da fuar çok önemli bir yere sahip. Hem de çiftçimizle buluşması açısından çok önemli. Bu önemli fuara hazırlık aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıya kentte tarım ve hayvancılık ile ilgilenen birçok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra oda ve kurum temsilcileri ile gazeteciler katıldı.