13. TARIM FUARINDA EN İYİ BAL BELİRLENDİ

13. Doğu ve Güneydoğu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı çeşitli etkinliklerle sürüyor. 

Fuar etkinlikleri kapsamında Mişmiş Park Fuar alanında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘En güzel bal’ yarışması düzenlendi. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Arı Yetiştiricileri Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmada üreticiler en güzel bal için yarıştı.

 

 Yazıhan'da üretilen bal, birinci oldu

“En Güzel Bal Yarışması” için yapılan programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın, TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, oda ve birlik başkanları katıldı. 

13. Doğu ve Güneydoğu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nda üçüncüsü gerçekleştirilen ‘En Güzel Bal Yarışması’nda’ Yazıhan ilçesinde üretilen bal, birinci seçildi.

Başkan Gürkan: Organik ve doğal olmalı

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, organik balın önemine değinerek, “Bugün ülkemizin de içerisinde bulunduğu en büyük sıkıntılardan bir tanesi beslendiğimiz gıdaların, organik ve doğal olup olmaması arasındaki tereddütlerimizdir. Organik ve doğal olmayan gıdaların, daha sonra vücudumuzdaki bazı hastalıklara da mahal verdiğini hepimiz biliyoruz. Hakikaten Malatya'daki çiftçilerimizin önündeki engellerin aşılması noktasında, üretimlerinin daha faydalı, hızlı, teknolojik araç ve gereçlerle ve daha doğal bir yapıyı bozmadan üretimin arttırılması noktasında çok büyük çalışmalar sergilediklerini ifade etti. Bizler de bu çalışmaları daha üst seviyelere taşıma noktasında elimizden gelen gayret ve çabayı da göstereceğiz” diye konuştu.

 

Macit: Arının en önemli görevi doğayı dengede tutmaktır

 

Balın insan sağlığı için önemli bir ürün olduğunu belirterek Müdürlük olarak arı üreticilerini teşvik etmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyleyen Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili Tahir Macit ise sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında arının birinci ürünü meyveler ve sebzelerdir. Gıda güvenliği, tarlalar ve arazilerin korunması yanında arıların da korunmasını ön görmektedir. Yediğimiz ürünlerin yüzde 90'ından fazlası, arıların toz bırakması ile elde edilir. Aslında arının birinci ve en önemli görevi doğayı dengede tutmaktır. Arıların korunması için bakanlığımız bu bağlamda, arılar ve arıcılığın desteklenmesi açısından ana arı desteği ve kovan başına destek vermektedir. Arıcılıkta kovan sayısı bakımından dünyada ilk sıralardayız. Fakat bal üretiminde biraz daha gerilerdeyiz.”

 

Çolak: Üreticilerimizin hep yanında olduk

 

Yarışmanın açılışında konuşan Malatya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Çolak, birlik olarak üyelere her türlü desteği sunduklarını belirterek, “Burada üreticilerimiz, alın teri göz nuru ürünlerini sergilemekteler. Biz burada üreticilerimizin emeklerini değil iyiler içinde en iyi ürünlerini yarıştırıyoruz. Biz üreticilerimizin her zaman yanında olduk onları destekledik. Denetimlerimizi hiç aksatmadık. Birliğimizin bağlı olduğu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüyle beraber çiftçi denetimleri ve saha çalışmaları yaptık. Ne ihtiyaçları varsa elimizden geldiğince gidermeye çalıştık. Yıl içinde 5 bin adet ana arıyı üreticilerimiz için getirtip dağıttık. Türkiye Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü ile anlaşma yaparak arıların ilkbahar ve sonbahar bakımı için üreticilerimize ucuz şeker sağladık. Yıl içerisinde üreticilerimizin mum ihtiyaçlarını da gidermek için yoğun çaba sarf ettik. Üreticilerimizden aldığımız posa ve külçeleri geri dönüşüme koyarak katkısız bir şekilde kendi makinelerimizde mum üretip ürettiğimiz mumları ihtiyaçları doğrultusunda üreticilerimize sunduk. Tarım ve kırsal kalkınmadan faydalanmak isteyen üreticilerimizin projelerini ücretsiz hazırlayıp onlara yol gösterip bu gibi desteklerden faydalanmalarını sağladık. Bu desteklerden 2018 yılı içerisinde 27 çiftçimizin her birine 40 bin TL hibe dağıttık.” dedi.

 

  

Çok sayıda bal üreticisinin katıldığı yarışmada 3 kişilik jüri heyeti, balın tadı, kokusu, rengi, su oranı, temizlik ve işlem görüp görmediğini değerlendirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Yazıhan ilçesinden Hüseyin Buğday’ın ürettiği bal 266 puan alarak birincilik ödülü kazandı. Yarışmada Hekimhan ilçesinden Hüseyin Levent 255 puan alarak ikinciliği, Yeşilyurt ilçesinden Yusuf Özdemir 246 puan alarak üçüncülüğü kazandı. Yarışmaya katılan tüm üreticilere ödülleri takdim edilerek yarışma sona erdi.