4. MALATYA İL İL YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI'NDA SON 3 GÜN

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından organize edilen 9 gün sürecek olan İl İl Yöresel Ürünler Fuarı'nda fuar esnafı ile hasbihaller gerçekleştirdik. yoğun bir ilgi altında memnun kaldıkları fuar organizasyonu ile ilgili düşüncelerini bizimle paylaştılar...

Malatya Halkı Çok Misafirperver

 

İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’ndaki gezintimizi devam ettiriyoruz. Yolumuzu Hatay Künefe–Hatay Yöresel standına düşürüyoruz. Firma yetkilisi Sedat Dülgerler’e fuar ile ilgili izlenimlerini soruyoruz. Sedat Bey düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Fuara Hatay’dan katılıyoruz. Her gelişimizde daha güzel bir fuarla karşılaşıyoruz. Organizasyondan ve ziyaretçi yoğunluğundan çok memnunuz. Malatya Yöresel Ürünler Fuarı, diğer illerde düzenlenen fuarlara göre bir numara. Çok verimli geçiyor. Malatya halkı, yöresel tatlara çok rağbet gösteriyor. Aslında Malatya halkı, alış verişi seviyor ve çok da misafirperver bir halk. 

 

Malatya’nın çarşısı, pazarı, sokakları çok hareketli. Hatay’da ise savaş psikolojisi hâkim. Bu durum il ekonomimizi olumsuz etkiliyor. Bizler de ekonomik krizleri bu tür fuarlarla aşmaya çalışıyoruz.

Bizler, Hatay’ın yöresel ürünleri olan künefemizi, kabak tatlımızı, ceviz reçelimizi, patlıcan tatlımızı, salça, baharat, nar ekşisi ve zeytinyağımızı Malatyalılarla buluşturuyoruz. Burada halkın gözü önünde üretim yapıyoruz, hazır ürün satmıyoruz. Künefe yapımında kullandığımız peynir ve tereyağımızı memleketten getiriyoruz. Fuarın senede bir kez düzenlenmesi, onu pazar mantığından kurtarıyor ve halkın özlemle beklediği bir fuar haline getiriyor.

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a ve Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın’a düzenledikleri bu güzel fuar organizasyonundan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Malatya Halkının Doğal Ürünlerimize Olan Rağbeti Üst Düzeyde

 

Yolumuzu Cevahir Çorum Leblebisi’ne düşürdüğümüzde bizi Hamza Delioğlu karşıladı. Hamza Bey’e de fuar hakkındaki değerlendirmesini sorduk. 

Hamza Bey yoğunluğuna rağmen bizi kırmadı ve sorularımızı şöyle yanıtladı:  “80’nin üzerinde çeşidiyle çorum leblebisi üretiyoruz. Kavun, kivi, elma, şeftali, frambuaz, yaban mersini gibi daha birçok meyve karışımından leblebi üretimi yapıyoruz. Ülke çapında halkımızın doğal ve organik ürünleri, uygun fiyatlara temin etmelerini sağlıyoruz.

 

Enflasyona rağmen ürünlerimizde artış yapmadık. Bu nedenle de Malatya halkının doğal ürünlerimize olan rağbeti üst düzeyde. 

Bu kadar güzel bir fuar organizasyonundan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a ve Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın’a çok teşekkür ediyoruz.

Malatya’daki İlgiyi Başka İllerde Göremedik

 

Beypazarı (Beyneva) firma yetkilisi Dilan Hanım’a da sorduk. Dilan Hanım: “Müşteri yoğunluğu çok iyi. Vatandaşlar ürünlerimizden memnun kalıyorlar. Beypazarı kurusu, köy yumurtasından yaptığımız erişte, katkısız doğal tarhana, nane, kekik, ev baklavası, 10 kişilik ekibimizle sardığımız sarmalarımız, çam fıstığı gibi doğal ürünlerimizi Malatyalılara sunuyoruz.

Başka illerdeki fuarlara da katılıyoruz. Ama buradaki ilgiyi başka illerde göremedik. Malatya halkının bu yoğun ilgisi bizi de çok mutlu ediyor.

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü’ne, fuar organizasyonuna gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Temizlik, düzen, yetkililerin ilgisi çok iyi.” dedi.

Kalıcı, Prestijli Bir Fuar Alanının Yapılacağını Duyunca Sevindik

 

Ayvalık Naturel Sızma Zeytinyağı firma yetkilisi Mehmet Penez ise sorularımıza şöyle karşılık verdi: “Natürel zeytinyağı satıyoruz. Doğuda zeytinyağı kullanımı az. Halkımıza zeytinyağını ve faydalarını anlatmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz. Halkımız zamanla natürel olanı tanımaya başladı.

Bizler bakkal kültüründen geldiğimiz için fuarlarda olmak bu geleneği yaşatmak anlamına geliyor. Halkın bu fuara rağbeti çok fazla.

Ürünlerimiz Balıkesir- Gemlik yöresinin ürünleri. Fabrikasyon olarak zeytinyağının nasıl yapıldığını halkımız bilmez. Zeytinyağının nasıl kullanılacağını, nasıl saklanacağını, saklama koşullarının nasıl olacağını müşterilerimize anlatıyoruz. Zeytinyağının faydaları hakkında halkımızı bilgilendiriyoruz.

Enflasyona inat fiyatlarımızda geçen seneye göre çok cüzi bir artış oldu.

 

Kalıcı, prestijli bir fuar alanının Malatya için gerekli olduğunu düşünüyor ve dillendiriyorduk. Yakın zamanda Orduzu’da böyle bir fuar binasının yapılacağını duyunca sevindik.”

Fiyatlarımız Uygun, Müşterilerimiz de Memnun

 

"Yöresel Bunlar" firma yetkilisi İbrahim Nacar’la yaptığımız sohbetimizde fuarla ilgili düşüncelerini bizimle paylaştı: “Yöresel Bunlar”ı, ilk olarak internet sitesinden satışa başladık. Daha sonra fuarlara katıldık ve mağazamızı açtık. 3.5 – 4 senedir faaliyet gösteren bir firmayız. Yurt içi ve yurt dışı satışlar yapıyoruz. Ağırlıkla Kahramanmaraş yöresinin ürünlerini satıyoruz.

Tarhana çeşitleri, fıstık ezmesi, tahin pekmez helvası, lokum ve sucuk çeşitleri, pestil, çörek, salça, ekşi, satışını yaptığımız yöresel ürünlerimiz. Fiyatlarımız uygun, müşterilerimiz de memnun.

 

Malatya halkı, ürünlerimize ziyadesiyle rağbet gösteriyor. Yöresel fuarın yılda bir kez düzenleniyor olması, hem bizim için hem de ziyaretçiler için fuarın çok verimli geçmesini sağlıyor.

Merkezi bir yerde olması, açık kaldığı saatlerin uygun olması, fuarı verimli kılıyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü’ne teşekkür ediyoruz.”

Malatya Fuarı, Türkiye genelinde Bizim İçin Birinci Sırada Yer Alıyor

 

Marbi Gödeoğlu Biber firma yetkilisi Zafer Gödeoğlu’na mikrofonu uzattığımız da şöyle dedi: “Dededen oğula geçen Kahramanmaraş’ın köklü bir firmasıyız. Ağırlıklı olarak 2000 yılında Kahramanmaraş’ın tescillenmiş olan kırmızı pul biberi ve çeşitlerini satıyoruz. Fuarda, Kahramanmaraş biberinden yapılan salça çeşitleri, ev yapımı çemen, pekmez sucuğu, çörek, tarhana gibi yöresel ürünlerimizi Malatya halkıyla buluşturuyoruz.

 

Fuara olan yoğun ilgiden dolayı çok memnunuz. Fuar organizasyonunu yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kültür A.Ş.’ ye teşekkür ediyoruz.

Malatya Fuarı, Türkiye genelinde bizim için birinci sırada yer alıyor. Bu fuara özel hazırlanıyoruz. 4 senedir katılıyoruz. Biz de müşterilerimiz de çok memnun.

 

Müşterilerimiz kaliteyi daha uygun alsınlar diye fiyatlarımızı piyasa koşullarının altında tutuyoruz. Bu fuara, para kazanmaktan ziyade firmamızın tanıtım ve reklamını daha iyi yapmak için katılıyoruz. Fuar sonrasında da telefonla ve online olarak satışlarımız devam ediyor. Aynı zamanda bu fuar, toptancı müşterilerimizle bağlantı kurmamıza da vesile oluyor.”

 

SÖYLEŞİ: BÜLENT POLAT

FOTOĞRAF: ALİHAN CANLI

VİDEO: MUHAMMET KELEKÇİ