4. MALATYA İL İL YÖRESEL ÜRÜNLER FUARINDA SON GÜN

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından organize edilen fuarda son düzlüğe girilirken fuar esnafıyla söyleşilerimizi devam ettirdik. Fuara katılan firmalardan görüştüğümüz esnafımızın memnuniyeti organizasyonu yapan Kültür A.Ş olarak bizleri de memnun etti. Esnafımızın görüşlerini sizler için derledik…

Reyhan Çayımızla Rahatlayın

 

İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan firmalardan Arapgir Belediyesi Arte Şirketi yetkilisi   Tahsin Boyraz ile görüştük. Tahsin Bey’e fuar ile ilgili düşüncelerini sorduk. Arapgir Belediyesi’nin tarımsal kalkınma üzerine bir çalışma yaptığını söyleyen Tahsin Bey düşüncelerini bizlerle paylaştı: “Bu sene fuar çok canlı ve güzel, katılım da çok iyi, organizasyonda da sıkıntı yok. Önceki yıllara göre daha iyi. Fuara katılan üretici firmaların sayısı oransal olarak artırılırsa, daha da iyi olacak. Biz her yıl İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’na katılıyoruz. Fuarda yöremizin ürünlerini halkımızın dikkatlerine sunuyoruz. Ürünlerimizden bahsedersek; reyhan çayı, reyhan reçeli, baharat, yaprak, ev salçası, dut ve üzüm pekmezi, kendi çiftliğimizde yetiştirdiğimiz bıldırcın yumurtası, leblebi, dağ kekiği, reyhandan çıkardığımız sirke, örücük (cevizli sucuk), dut, üzüm pestili ve üzüm kurusu. İddialı olduğumuz ürünümüz coğrafi tescilli bir bitki olan, toksin içermeyen, vücudu rahatlatan reyhanımızdır. Malatyalılar reyhan çayımızı marketlerden de temin edebiliriler.”

Enflasyona İnat Fiyatlarımızı Uygun Tutuyoruz

 

Görüşlerine başvurduğumuz firmalardan bir de Malatya Çörekotum firmasıydı. Firma yetkilisi Yılmaz Özcan Bey’e fuar ile ilgili değerlendirmelerini sorduk. Söze “Biz Malatyalıyız, Malatya firmasıyız” diye başlayan Yılmaz Bey “Biz standımızda taze çörek otu çekiyoruz. Malatya’mızın taze dut pekmezi de var. Toptan ve perakende satışlarımız mevcut. Enflasyona inat fiyatlarımızı uygun tutuyoruz. Fiyatlarımızın uygun olması haliyle insanların bize rağbetini sağlıyor. Bizim açımızdan fuar çok güzel geçiyor. İl dışı fuarlara da katılıyoruz. Ama Malatya fuarı, en çok rağbet gören fuardır. Organizasyon olarak da diğer illerde düzenlenen fuar organizasyonlarından çok daha iyi. Halkın yoğun bir katılımı ve ilgisi söz konusu. Böyle bir ortamı sağlayan Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. 

Malatya’ya Kalıcı Fuar Alanı Şart!

 

Görüştüğümüz bir diğer firma Beb Kozmetik. Firma yetkilisi Osman Başgöze Bey’e fuar ile ilgili düşüncelerini ve izlenimlerini sorduk. Biz, İstanbul’da koku üretimi yapan bir firmayız. Oda kokuları, araç kokuları ve esans üretiyoruz. Malatya fuarının verimli bir fuar olduğunu bildiğimiz için bu fuara ürünlerimizi tanıtmak için geldik diyen Osman Bey “Fuar fevkalade güzel geçiyor. Fakat bir çadır ortamı değil de bir fuar merkezi Malatya’ya çok daha yakışır. Enflasyona rağmen fiyatlar makul. Çok az fiyat artışları var. Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz. Malatya halkının gösterdiği yoğun ilgi içinde teşekkürler.” dedi.

Organize Çok Güzel, Reklamlar Çok Güzel

 

Şan Çeyiz firmasına yolumuz düştüğünde firma yetkilisi Mefaret Şan Hanım'a düşüncelerini bizlerle şöyle paylaştı: “Fuara Mersin’den katılıyorum. Ürünlerimiz Bursa menşeli ve kaliteli. Bu yıl 4. katılımımız. Gıdaya rağbet önde olduğu için bizim sektördeki fiyat artışlarını ürünlere yansıtmadık. Organize çok güzel, reklamınız çok güzel, belediyenin desteği çok güzel. Her kavşakta, her billboardda fuar reklamları var, bu nedenle müşteri katılımı çok iyi, katılımcı kitlesi de çok güzel. Başarılı organizasyonlarınızın devamını diliyoruz.” 

Türkiye’deki En Güzel Fuarlardan Biridir

 

Fuar gezintimizde bir diğer durağımız Amasra Ahşap firması oldu. Firma sorumlusu Osman Buğday Bey’le fuar hakkında konuştu. Düşüncelerini bizlerle paylaştı: “Ürünlerimiz Amasra’dan geliyor. Ürünlerimize Malatya halkının rağbeti üst düzey.  Bu yıl dördüncü katılımımız. Geçen seneki fiyatlarla bu seneki fiyatlarımız aynı. Bu nedenle işlerimizde bir düşüş olmadığı gibi bu sene daha iyi. Türkiye’deki en güzel fuarlardan biridir bu fuar. Belediyenin organizasyonu çok güzel. Öneri olarak, fuarın süresinin uzatılmasını, 2 hafta kadar sürmesini istiyoruz.”

Biz Malatya’yı Seviyoruz 

 

Seha Tuz firmasından Ahmet Durmaz Bey de sorularımızı yanıtladı. Ahmet Bey “Çankırı kökenli bir firmayız. Seha Tuz firmasının fuarlar sorumlusuyum. Firmamız adına Türkiye’nin dört bir tarafında düzenlenen fuarlara katılıyoruz. Tuz ve tuz lambası ürünleri satıyoruz. Tuz lambalarımız astım, bronşit, nefes darlığı, baş ağrısı, uykusuzluk gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı oluyor. Yine bulunduğu ortamda nem, rutubet ve radyasyonu alıyor. Kaya tuzu, vücutta ödem oluşumunu önlüyor, unutkanlığı gideriyor. Ayrıca tuz sabunu var. O da sedefe, egzemaya, kaşıntı, akıntı, terleme sıkıntılarını gideriyor. En çok sattığımız ürün kaya tuzudur. Burada taş değirmende kendimiz öğütüyoruz. İçinde 84 mineral vardır. Vatandaşlar vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri kaya tuzundan temin edebilirler. Biz Malatya’yı seviyoruz, Malatya da kaya tuzunu seviyor. Organizasyondan memnunuz. Enflasyona inat fiyatlarımızı geçen seneki fiyatların altına çektik.” dedi.

Diğer İller İçinde En İyisi Bu Fuar 

 

Hatay Sofrası firma yetkilisi Levent Bey’ele de görüştük. Levent Bey fuar ile ilgili düşüncelerini bizimle paylaştı: “Hatay Sofrasında Erzurum cağ kebabını yapıyorum. Hataylı arkadaşlarımız kâğıt kebabı, içli köfte, biberli ekmek, sarma, dolma vb. yiyecekleri Malatyalılara servis ediyorlar. İşlerimiz iyi, bir sıkıntımız yok. Fuar organizasyonu olarak da yetkililer ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar. Diğer iller içinde en iyisi bu fuar. Bu kadar esnafı bir araya toplamak büyük bir başarı.”