CEMİL MERİÇ OKUMA GRUPLARI BASIN TANITIM TOPLANTISI
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan 8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı hazırlıkları kapsamında “Cemil Meriç Okuma Grupları”na yönelik basın tanıtım toplantısı 20 Mart 2019 tarihinde MABESEM Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erhan Pelitlioğlu, Battalgazi İlçe Müdürü Recep Bulut, İl Milli Eğitim Arge Sorumlusu Ferman Salmış, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Katıksız, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

  

Akın: Cemil Meriç anısına bir fotoğraf sergisi düzenlenecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, davete icabet eden katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı ve öncesinde yapılan hazırlık faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren Akın, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Her fuarda hedef bir tema belirliyoruz. Fuar öncesi ve fuar boyunca çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu seneki Kitap Fuarı’nın teması Cemil Meriç olacak. Bu sene de her sene olduğu gibi farklı etkinlikler gerçekleşecek. Bu etkinliklerden biri de Cemil Meriç Okuma Grupları. Ayrıca Cemil Meriç anısına bir fotoğraf sergisi düzenlenecek. 

Bu seneki Kitap Fuarı’nın onur konuğu ise Cemil Meriç’in kızı Ümit Meriç olacak. Malatya’dan 300 kişi olmak üzere toplamda 500-600 kişinin katılacağı bir söyleşi düzenlenecek. 28 Nisan 2019 Pazar günü Ümit Meriç, Cevat Özkaya ve Necdet Subaşı’nın katılacağı söyleşide Cemil Meriç’i tanıma hususunda değerlendirmeler yapılacak. “Gençliğin tanımladığı Cemil Meriç kimdir?” sorusunun mütalaası yapılacak. 

Akın: Okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz.

Okuma gruplarındaki katılımcılara, yaptıkları okumalardan notlar almalarını tavsiye eden Akın, okuma-yazma ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Önceleri okuma ve yazmaya olan ilgi çok fazlaydı. Ama zamanla okumaya olan ilgi azaldı, yazmaya olan ilgi ise zayıfladı. Özellikle kitap fuarlarıyla okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın’ın konuşmasından sonra Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın tanıtım videosu izlendi.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erhan Pelitlioğlu konuşmalarına, Kitap Fuarı organizasyonu ile ilgili çalışmalarından dolayı Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek başladı:

  

Pelitlioğlu: Bu tür etkinlikler, okuma alışkanlığının kazandırılması bakımından oldukça önemli. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 5 okuldan seçilen öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla oluşturduğumuz okuma grupları sayesinde bu projeye katkı sunuyoruz. Bu tür etkinlikler, okuma alışkanlığının kazandırılması bakımından oldukça önemli. 

Pelitlioğlu, Cemil Meriç’le ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Cemil Meriç, yazarlığının yanı sıra çok önemli bir mütefekkir ve sosyologdur. Maddi imkânsızlıklarına rağmen tüm parasını kitaplara harcamış bir okuma sevdalısıdır. Gözleri, ileri derecede miyop olmasına rağmen hayatını okumaya adamış bir insandır.”

Pelitlioğlu, Kitap Fuarı organizasyonuna emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmalarını bitirdi. 

Program, okuma gruplarındaki katılımcılara kitapların takdim edilmesiyle son buldu.