EHL-İ BEYT SEVGİSİ VE KERBELA PROGRAMINA YOĞUN İLGİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, Muharrem ayı dolayısıyla 'Ehlibeyt Sevgisi ve Kerbela'  programı gerçekleştirdi.  

16 yıldır geleneksel olarak yapılan “Ehlibeyt Sevgisi ve Kerbela” programının bu yılki konukları şair-yazar Serdar TUNCER, Irak’tan Seyyid Hayder EL MUSAVİ ve Sanatçı Ender BALKIR oldu.

Girişte aşure ikramının yapıldığı program Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. 

Malatya Atatürk Kapalı Spor Salonunda düzenlenen programa alevi ve sünni vatandaşlarımızdan yoğun katılım oldu. Alevi dedeleri, birçok kamu kuruluşu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılım sağladığı programda Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat birer selamlama konuşması gerçekleştirdiler. 

Selamlama konuşmalarında Alevi dedeleri Hasan Meşeli ve Eşref Doğan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat’a böyle bir organizasyonu tertiplediği için teşekkür ettikten sonra Kerbela’ya giden sürecin tarihi arka planına değinerek Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehadetlerinin netice olduğunu, asıl olanın neticeye götüren sürecin ve süreci hazırlayan zihniyetin deşifre edilmesi olduğunun altını çizdiler. Cem olmanın, birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin Kerbela’nın ruhunu anlamakla mümkün olacağını dile getirdiler. 

Yeşilyurt Belediyesi Başkanı Mehmet Çınar da “Ortak sevinçlerimiz olduğu gibi ortak acılarımızda var. Kerbela’yı iyi idrak etmemiz lazım. Birlik ve beraberlik içinde olabilmemiz son nebi Hz. Muhammed’i ve ehlibeytini anlamaya bağlıdır.” dedi.

Selamlama konuşması için sahneye çıkan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat, günün anlam ve önemine değindikten sonra programı teşrif eden halkımıza teşekkürlerini iletti. Hayatın rölantiye alındığında monotonlaştığını, canlı, dinamik, aktif bir yaşam için ısrarcı olunması gerektiğinin altını çizdi.  

Açılış konuşmalarının ardından sahne alan Ender BALKIR, türkü ve deyişleriyle Kerbela atmosferini canlandırdı.  Şair-yazar Serdar Tuncer, Muharrem ayında yaşananları ve Ehl-i Beyt sevgisini anlattı. Serdar Tuncer’den sonra Irak’tan teşrif eden Seyyid Hayder EL MUSAVİ ise mersiyeleriyle salonda bulunanlara Kerbela’yı ve yaşanan zulmü yeniden yaşattı.  

İlgiyle izlenen program kayısı takdimi ile son buldu…