KUMBARAM DOLSUN BENİM DE BİR KİTABIM OLSUN
 

Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen, 8.Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarının etkinlikleri arasında yer alan “Kumbaram Dolsun Benim de Bir Kitabım Olsun” projesinin tanıtımı, 25 Mart 2019 tarihinde Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl 27 Nisan-05 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan 8. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı öncesi öğrencilere 50 bin adet kumbara dağıtımı yapılacak.

Yapılan tanıtım toplantısına Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Battalgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Sarıgül, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişmam, üniversite rektörlüğünden yetkililer, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra program, 8.Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın ve fuar süresince yapılan etkinliklerin tanıtım filminin gösterimi ile başladı.

25-31 Mart tarihleri arasında kutlanacak olan 55. Kütüphane Haftası etkinlikleriyle birlikte gerçekleştirilen “Kumbaram Dolsun Benim de Bir Kitabım Olsun” projesinin tanıtım programında ilk konuşmayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat yaptı.

  

Polat: “Çok okumamız lazım!”

Programa icabet eden katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Hacı Uğur Polat şunları söyledi: 

“Bu kadar şen, şakrak bir ortamda öğrencilerle birlikte olmak çok güzel. Heyecanınızdan dolayı hepinizi kutluyorum. Sizlerin bu heyecanı, sizlerin okumanız, sizlerin kendinizi yetiştirmeniz, bilim üretmeniz, bizim geleceğimizin garanti altında olduğunu gösteriyor. Bu yüzden çok okumamız lazım.

Okulda derslerimize dikkat edeceğiz. Sporumuzu en güzel bir şekilde yapacağız. Müzik alanında çalışacağız, ama eve gittikten sonra da okul dışı kitaplar okuyacağız.”

Polat: “İslam'ın ilk emri oku”dur. 

“İslam'ın ilk emri oku”dur. O halde çok okumamız lazım. Roman, hikâye, masal, şiir okuyacağız, dünyayı okuyacağız, kâinatı, uzayı okuyacağız, ama hep okuyacağız.”

Malatya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte organize ettiği 8. Malatya Anadolu Kitap Ve Kültür Fuarı, 27 Nisan- 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Polat: Kumbaralarınızı evinizin en güzel yerine koyacaksınız.

Yine bu hafta kütüphane haftası. Kitap alabilmeniz için sizlere kumbara dağıtacağız. Kumbaralarınızı eve götüreceksiniz, en sevdiğiniz yere koyacaksınız. Harçlığınızı yeterince harcayacaksınız, ama bir kısmını bu kumbaraya atacaksınız. Kitap fuarı başladığında da kendi istediğiniz, sevdiğiniz kitapları alacaksınız. 

Zaman, internet ve teknoloji zamanı. Siz internetten de okuyorsunuz ama bizzat kitabın kendisini okumak bir başka güzel.

Bu coşkulu kalabalığın organizasyonundaki katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürümüze, İl Kültür ve Turizm Müdürümüze ve diğer müdürlerimize teşekkür ediyorum.

Başkan Polat’tan sonra sözü Malatya Valisi Aydın Baruş aldı. Programa teşriflerinden dolayı katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Baruş şunları söyledi:

 

Baruş: Kalkınma yarışında öne çıkmanın en temel ögesi, insan yetiştirmektir.

“Sevgili gençler! Kitabı ve okumayı ne kadar sevdiğinizi bu programa gösterdiğiniz yoğun katılımla ispat ettiniz. Bunun için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.”

“Dünyanın bütün ülkeleri, kalkınmanın, kendi insanına refah sunmanın ve kendi insanını değerli kılmanın çabası içindedir. Bu kalkınma yarışında öne çıkmanın en temel ögesi, insan yetiştirmektir. İnsanını iyi yetiştiren, onu geleceğe yönelik donanımlı kılan toplumlar, aynı zamanda hızlı bir şekilde kalkınan ve dünyada ön plana çıkıp söz sahibi olan toplumlardır.”

“İnsan kaynağımızı ne kadar yetenekli yetiştirirsek, insana ne kadar değer verirsek elimizdeki imkânlar ne olursa olsun bu yarışta öne çıkma şansına sahip olabiliriz. Kalkınma yarışında insanı nitelikli kılmanın en temel yolu da yetiştirdiğimiz insanları bilgili nitelikli ve donanımlı hale getirmektir.”

“Geçmişin, bugünün ve geleceğin bilgisine sahip olan ülkeler, kendisiyle ve dünya ile ilgili söz söyleme kudretine sahip olurlar.”

Baruş: “Bilgi, sonu gelmeyecek bir fetihtir.”

 “Bilgi yani ilim, beşikten mezara kadar insanı ilgilendiren bir alandır. Bilgi elde etmek için çalışmanın sınırı yoktur.

Ünlü düşünürümüz Cemil Meriç der ki: “Bilgi, sonu gelmeyecek bir fetihtir.”

Yani o eşikten adım attığınız zaman, sizi her türlü maceralar ve esrarengiz keşifler beklemektedir.

Toplumların gelişmesi bireyler arasındaki rekabetin adaletli olması, bilgiye erişimin kolaylaştırılması ile mümkün olur.

Baruş: Kitap almak için biriktirdiğiniz her kuruş, gelecekte sahip olacağınız hazineye eklenen bir mücevherdir. 

Değerli çocuklar! Kitap almak için biriktirdiğiniz her kuruş, gelecekte sahip olacağınız hazineye eklenen bir mücevherdir. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Bugün yaptığınız birikimler, gelecekte size bilgi olarak geri dönecektir. Sizin yetişmenize ciddi katkılar sağlayacaktır.

Bu anlamda Büyükşehir Belediyemizin bugün dağıtımını yapacağı bu kumbaraları, sizlerin hem tasarruf etme alışkanlığınızın güçlenmesine, hem de bu tasarruf sonucunda kitap fuarından kitap alarak bilgi donanımınızın artmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Baruş: “Kumbaram Dolsun Benim de Bir Kitabım Olsun” güzel bir kampanya.

Her yıl Malatya'da yapılan bu organizasyon, kitap okuma sevgisinin artırılması yönünden ilimize çok değerli katkılar sağlıyor.

Malatya Kitap Fuarı, sadece Malatya'nın değil, bölgenin ve Türkiye'nin en önemli kitap fuarlarındandır. Bu kitap fuarını çok iyi değerlendirin.

Buradan edineceğiniz kitaplar, yazarlarla söyleşi imkânları, sizin bilgi donanımınızı artıracak ve geleceğe daha geniş bir ufukla bakmanızı sağlayacak, geniş bir dünya görüşüne sahip olmanız yolunda sizlere çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Her gün belli bir vaktinizi kitap okumaya ayırınız. Bu bağlamda velilere de önemli görevler düşüyor. Kitap okuma bilincinin yaygınlaştırılması için hep birlikte çaba sarf etmeliyiz.

Vali Aydın Baruş konuşmasını, “Bu programın herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek bitirdi.

  

Çocuklar çiçek açtı

Daha sonra Malatya Battalgazi Öğretmenler Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerinin hazırlamış olduğu etkinlik izlendi.

Programda, öğrencilerin sergilediği kitap okumanın önemini vurgulayan gösteri, Çanakkale ruhunun vurgulandığı tiyatro gösterimi, türkü ve şiir okumaları, Arif Nihat Asya'nın kütüphaneciler Marşı'nın okunması, izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

  

  

  

Celal Yalvaç'a “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi.

 

Daha sonra ömrünü Malatya için kültürel bellek oluşturmaya adamış araştırmacı gazeteci yazar Celal Yalvaç'a “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi. Ödülü, Celal Yalvaç adına oğlu Bülent Yalvaç'a takdim edildi.

Programda araştırmacı yazar Nezir Kızılkaya, Celal Yalvaç'ın hayatını ve çalışmalarını anlatan bir konuşma yaptı. Kızılkaya konuşmasında şunları söyledi:

  

“Gençlik yıllarından itibaren Malatya'nın bütün ilçe, köy ve kasabalarını gezerek sosyal bilimlerin birçok disiplini açısından değerlendirilebilecek her şeyi fotoğraflamış, özellikle kale kalıntıları, cami, türbe, mezar ve ziyaret yerlerini incelemiş ve buralar hakkında sözlü ve yazılı bilgileri derleyerek Malatya ile ilgili önemli bir arşiv oluşturmuştur.

Celal Yalvaç, Malatya ile ilgili sosyal, kültürel, tarihi ve siyasi meselelere yönelik çok sayıda bilimsel araştırmaya sahip olduğu bu arşiv ile oldukça önemli katkılar sağlamış, yine bu konularda çok sayıda yazı kaleme alarak ulusal ve yerel basında yayımlamıştır.

Bir gazeteci, fotoğrafçı, araştırmacı ve yazar olan Celal Yalvaç'ın yayımlanan yazıları, her zaman bir konuya ışık tutmuştur. Özellikle Malatya tarihi, Malatya kitabeleri, Malatya basın tarihi, Malatya'daki yer isimleri ve Malatya camileri konusundaki ilk çalışmaları yapmış, bu alanlarda çalışmalar yapan bilim insanlarına önemli bilgiler aktarmıştır.

Malatya kültür hayatına yaptığı katkıları son olarak 2017 yılında oluşturduğu yaklaşık 15.000 kitaplık Özel Celal Yalvaç Kütüphanesi ile de taçlandırmıştır.

Malatya ile ilgili yaptığı her çalışma hala önemini korumakta ve üzerinde çalışan herkes için başvuru kaynağı olmaya devam etmektedir.

Malatya Valiliği tarafından yürütülen Malatya kitaplığı projesi kapsamında 2013- 2017 yılları arasında yayınlanan 38 kitabın 12 adedinin kaynakçasında çalışmalarına yer verilmesi bunun en önemli göstergelerindendir.

Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezine destek vermiş belediyelerin yaptığı yayınlara da önemli katkılar sağlamıştır.

1958 yılında başladığı gazetecilik mesleğinde tarafsızlığını asla kaybetmeyen objektif gazeteciliğin Malatya'daki öncü isimlerinden olmuştur.

1977 yılında Görüş Gazetesi yazı işleri müdürü olarak gazetecilik mesleğine yeniden dönmüş, emekli olduğu 1985 yılına kadar bu görevi başarıyla yürütmüştür.”

  En çok okuyan kitapseverler ödüllendirildi.

  

55. Kütüphane Haftası kapsamında bir yıl içinde kütüphanelerden en çok kitap alarak okuyan 3 kitapsever çocuğa ve 3 kitapsever yetişkine hediye çekleri ve armağanları, Vali Bey ve Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından takdim edildi.

Son olarak “Kumbaram Dolsun Benim de Bir Kitabım Olsun” projesi kapsamında öğrencilere kumbara dağıtılmasıyla program son buldu.