"MALATYA İL İL YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI, BÖLGEDEKİ DİĞER İLLERE ÖRNEK OLUYOR"

“Malatya İl İl Yöresel Ürünler Fuarı, Bölgedeki Diğer İllere Örnek Oluyor”

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’nı gezip fuar esnafının fuar ile ilgili düşüncelerini sorduk. Fuar ortamı ile ilgili sosyal medyada yapılan yorumlarda bir takım kasıtlı ve asılsız söylentileri duymuştuk. Gezintimiz esnasında bu konuyu da dile getirdik. Ürün kalitesini sormayı ihmal etmedik. Görüştüğümüz her firmaya ürünlerin üretim ortamları ilgili sorular da yönelttik.  

 

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar, %50 civarında artan girdi maliyetleri, pazardaki daralmalar pazarı kısıtlayan, daraltan, küçülten etkiye sahip olmalıyken İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’ndaki etkisinin sınırlı olması yüzleri güldürdü. Yaptığımız görüşmelerde fuara ilk defa katılanından kurulduğu yıldan beri fuara katılan her esnaf Malatyalıların fuara olan yoğun ilgisinden memnun. Ülkenin içinden geçtiği süreçten dolayı ufak tefek sıkıntılar yaşansa da İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’nda ortamın yoğunluğu ve vatandaşların ilgisi dezavantajları avantaja dönüştürmüş görünüyor. 

 

Özer: “Biz Şifa Satıyoruz”

Üç yıldır her yıl hem “Tarım” hem de “İl İl Yöresel Ürünler” fuarlarına katılan “Uşak Tarhana”nın sahibi Aysel Özer Hanım ile görüşmemizde Fuar’dan çok memnun olduklarını, fuarın reklamının çok iyi yapıldığını, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.  

 

Aysel Hanım fuarla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: “3 senedir hem Tarım Fuarı’na hem de Yöresel Ürünler Fuarı’na katılıyoruz. Üç yıl önce Malatya’ya ilk geldiğimizde Uşak tarhanası pek tanınmıyordu. Malatya yöresine ait bir tarhana vardı ama Uşak tarhanasını Malatya’da biz tanıttık. Standımızda yaptığımız ikramlarla hatırı sayılır bir müşteri kitlesi yakaladık.

Biz şifa satıyoruz. Tarhanamızı steril ortamlarda üretiyoruz. Kaliteden ödün vermiyoruz. Tamamen doğal bir ürün sunuyoruz. Coğrafi ürün patenti aldığımız ürünümüzü Uşak’ta kendi tesislerimizde 3 çeşit; acı, tatlı ve bebek tarhanası olarak üretiyoruz. Fiyatlarımızı girdi maliyetlerinin artmasına rağmen geçen yılki seviyede tuttuk. Bu yıl fuar standımızda bir yenilik yaptık. Tarhanayla birlikte standımıza sebze kurusu ve zeytin çeşitlerini de ekledik. Satışlardan ve fuar ortamından ve ilgisinden memnunuz.” 

Özkan: “Malatya İl İl Yöresel Ürünler Fuarı Bölgedeki Diğer İllere Örnek Oluyor”

Fuar gezintimiz esnasında konuştuğumuz bir diğer firma Platin Kozmetik (Mona Roza). Mona Roza firma yetkilisi Akif Özkan Bey’e İl İl Yöresel Ürünler Fuarı hakkında düşüncelerini sorduk: “Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İl İl Yöresel Ürünler Fuarı’na dört yıldır katılıyoruz. Her sene daha iyi bir organizasyonla karşılaşmamız sevindirici. Fuar tanıtım reklamları gayet iyi. Bu da fuar ortamına olumlu katkı sunuyor.” 

 

Malatya İl İl Yöresel Fuarı’nın bölgedeki diğer illere örnek olduğunu, onlara öncülük yaptığını söyleyen Akif Bey, fuarların ekonomiye çok ciddi katkı sunduğunun, fuarların artarak devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Maliyetlerin artmasına rağmen, fiyatları dengeleyerek ekonomiye katkıda bulunduklarını söyleyen Akif Bey, fuarda satışa sundukları ürünlerin dünya çapında pazarladıkları gülsuyu ve gülsuyundan işledikleri krem, sabun, tonik, esans, kolonya, lokum gibi yüksek kaliteli ürünler olduğunu dile getirdi. 

Fuarın yoğun ilgi odağı olduğunu, ziyaretçilerin bu ilgisinden memnun kaldıklarını söyleyen Akif Bey, fuar organizasyonunu yapan Malatya Büyükşehir Belediyesine de teşekkürlerini iletti. 

Güner: “Malatya Fuarı, En Çok Verim Aldığımız Fuar”

 

Gezintimiz sürerken görüştüğümüz bir diğer firma Trabzon Vakfı Kebir Süt Ürünleri. Firma temsilcisi Ali Güner Bey fuarla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Ürünlerimizin büyük bir kısmı Karadeniz yöresinin doğal, organik ürünleri. Standımızda başka yörelerin bazı doğal ürünlerini de satıyoruz. Ekonomik krize rağmen bu yıl fiyatları fazla artırmadık. Başka illerde düzenlenen fuarlara da katılıyoruz. Malatya Fuarı, en çok verim aldığımız fuar. Organizasyon çok iyi. Fuarda otopark sorunu yok. Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve ekibine teşekkür ederiz.” 

Benli: “Hacı Uğur Başkan’ın Ziyareti Fuar Esnafı İçin Önemli” 

 

Gezinti duraklarımızdan biri de Balcı Ali oldu. Fuar ile ilgili düşüncelerini ve değerlendirmelerini sorduğumuz firma temsilcisi Mustafa Benli Bey görüşlerini şöyle dile getirdi: “Fuara her yıl katılıyoruz. Çok memnunuz. Her yıl bir önceki yıldan daha güzel geçiyor. Hacı Uğur Başkan, tüm fuar esnafını ziyaret ederek fuara ne kadar önemsediklerini gösterdi. İlgisinden dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Bey’e hassaten teşekkür ediyorum.  

Sivas, Kayseri, Gürün, Uzun Yayla yörelerinin ballarını satıyoruz. Ürünlerimizin tüm analizleri yapılmış olup, tamamen katkısız ve doğaldır. Vatandaşlar ürünlerimizden çok memnun. Alan bir daha geliyor. Bu da bizi memnun ediyor.” 

Şakar: “Ürünlerimizi Bursa Orhangazi’de Kendi İşletmemizde Üretiyoruz” 

 

İpek Zeytincilik’e yolumuz düştüğünde Burak Şakar Bey’e fuar ve ürünleri hakkında sorduk. Burak Bey düşüncelerini şöyle dile getirdi:  “Satışa sunduğumuz ürünleri Bursa Orhangazi’de kendi işletmemizde üretiyoruz. Kaliteden ödün vermiyoruz. Gelen müşterimiz fuar süresince birkaç defa gelip ürün alabiliyor. Satışlarımız çok iyi. Müşterilerimiz devamlılık arz ediyor. Geçen seneye göre birkaç ürün dışında fiyatlarımız değişmedi. Direkt aracısız müşteri ile temasta olduğumuz için fiyatlar çok makul karşılanıyor. Fuar ortamından çok memnunuz.” 

Dokuyucu: “Ürünlerimiz Tamamen Organik ve Doğal”

 

Gezinti duraklarımızdan biri de fuara bu yıl ilk defa katıldıklarını söyleyen Merzifon Yöresel Ürünler standı oldu. Firma yetkilisi İbrahim Dokuyucu Bey’e satışa sundukları ürünler hakkında ve fuar ile ilgili sorduk.

Fındık ezmesi, acuka, kızılcık ve alıç marmelatı, yaban eriği ve kuşburnu marmelatı, elma sirkesi gibi tamamen doğal ürünler sattıklarını söyleyen İbrahim Bey; “Bu fuara ilk kez katılıyoruz. Potansiyel çok iyi, yoğunluk oldukça etkili. Esnaf olarak memnunuz. Bu organizasyona ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ürün kalitesi ile ilgili sorumuza da İbrahim Bey; “Ürünlerimiz tamamen organik ve doğal. Sağlığa faydalı ürünler sunuyoruz. Müşterilerimiz doğal olana rağbet gösteriyor. Ürünlerimiz birçok hastalığa şifadır. Doğalı bilen, fiyatlarımızı makul buluyor. Kaliteden taviz vermeden, fiyatlarımızı yükseltmeden ekonomiye katkı sunuyoruz.” diye karşılık verdi. 

Gürbüzcan:Her Derde Deva” 

 

Yaptat Adıyaman Kahvesi’ne yolumuz düştüğünde Ahmet Gürbüzcan Bey’e düşüncelerini sorduk. Dördüncü yılımızda dördüncü katılımımız, fuardan çok memnunuz, bize bu imkânı ve zemini oluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkür ediyoruz diyen Ahmet Bey stantta sattıkları Adıyaman Kahvesi hakkında bilgi verdi: “Ürünümüz 7 doğal karışımdan oluşuyor: Keçiboynuzu, menengiç, salep, kakao, kakule, yemen kahvesi. Kahvemiz, mide rahatsızlığına, hazımsızlığa, halsizliğe, boğaz ağrısına, diş eti rahatsızlıklarına iyi geliyor.”

SÖYLEŞİ: BÜLENT POLAT

VİDEO: MUHAMMET KELEKÇİ

FOTOĞRAF: ALİHAN CANLI