Malatya Ramazan Geceleri her gün farklı bir etkinlik -5 Haziran Dünya Çevre Günü Programı

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafında program gerçekleştirildi. 

Malatya Ramazan Geceleri programına, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikren Onhan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Kontrol Daire Başkanı Alican Bozkurt, Malatya Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı İsmail Nacar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Malatya Ramazan Geceleri programının açılışında Peygamber Efendimiz (SAV) maddi ve manevi temizliğe verdiği önem konusu anlatıldı. 

Her şeyi korumaya özen gösteriyoruz 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım; “ Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü, çevre günü münasebetiyle Çevre ve Kontrol Daire Başkanlığımız sizler için bir program hazırladı. Yerkürede bütün insanlar olarak hepimiz aslında dünyada misafiriz ve bu dünyada yaşıyoruz. Ramazan ayı içerisindeyiz. Ramazan’da oruç tutarken de, ibadetler yaparken de hepimizin zihninde, yüreğinde aklında cennet isteği, özlemi mutlaka beliriyor. Cennet deyince de hepimizin aklına şu geliyor; yeşilliklerin, ırmakların içerisinde olduğu ve içerisinde insanlar yaşarken de dinlendiği huzur bulduğu mekânlar aklımıza geliyor. Bugün Allah’ın bize emaneti olan dünyayı cennetten cehenneme çevirip çevirmeme sorununu yaşıyoruz. Meşhur bir söz var; son ağaç kesildiğinde, son su tüketildiğinde, son hayvan yok edildiğinde, insanoğlu paranın her şey olmadığını fark edecek. Bizde Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı olarak bu bilinçle çalışmaya çalışıyoruz. Hep birlikte dünyayı cehennemden çok cennete çevirmeye çalışacağız” dedi.  

Yıldırım “Büyükşehir olarak aldığımız emanetin farkındayız”

Biz bu dünyayı çocuklarımızdan emanet aldık diyen Yıldırım, çocuklarımıza cennet gibi bir dünya ya da cehennem gibi bir dünya bırakmak hepimize bağlı, biz büyükşehir Belediyesi olarak aldığımız emanetin farkındayız. Çocuklarımıza cennet gibi bir dünya bırakmak için layıkıyla çalışıyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre gününüzü kutluyorum. Hayırlı Ramazanlar diliyorum.   

Bozkurt: Amacımız, temiz bir çevre ve sağlıklı bir toplum oluşturmak 

5 Haziran Dünya Çevre gününü çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Alican Bozkurt, yaptığı konuşmada çevre ile ilgili yapılan çalışmalara değindi.  

Bozkurt özetle; "Çevre duyarlılığını geliştirmek amacıyla okullarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, konutlarda eğitim çalışmaları yapmaktayız. Yine okullarda, camilerde, kamu kurumlarında, sitelerde atık pil toplama çalışmalarımız İlçe Belediyelerimizle beraber koordineli bir şekilde devam etmektedir. 2013 yılında atık pil toplama konusunda Türkiye 1.liğimiz mevcut olup aynı zamanda ülkemizde, Stratejik Gürültü Haritası oluşturan ilk il olmanın gururuna da sahibiz. Hava Kalitesi kontrolündeki çalışmalarımızla havası en temiz olan iller arasındayız. 2012 yılı Çevre Şehircilik Bakanlığı verilerine göre bu konuda da Türkiye 1.si ilan edildik. İlan Reklam Yönetmeliğimiz, Büyükşehire adapte olacak şekilde hazırlanmış olup Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçirilerek yürürlüğe girmiş ve uygulaması yapılmaktadır. Haşere ile mücadele konusunda eğitim ve uygulama çalışmalarımız, il genelinde başarıyla devam etmektedir. Bayat Ekmek Toplama Merkezleri oluşturularak ekmek israfı önleme çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Hafriyatla ilgili, şehrin muhtelif yerlerine denetimsiz yapılan dökümlerin önüne geçilmiş olup Hafriyat Yönetim Planı hazırlanmıştır. Aynı zamanda Daire Başkanlığımızca, Tıbbi Atık Yönetim Planı da hazırlanmıştır. Tıbbi atıklar sterilize yöntemiyle bertaraf edilmektedir. Mevzuatın tanımladığı her türlü atıkların toplanması ve bertarafı ile ilgili lisanslı firmalarla gerekli sözleşmeler yapılmış olup, denetim ve takibi idaremizce sürdürülmektedir.  Şehrimizin ana arterlerinin bir kısmının temizlik işi yine ekiplerimizce yapılmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi vahşi atık depolama sahasından elektrik enerjisi üreten Türkiye’de ilk il durumundadır. Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Malatya Entegre Çevre Projesinin fiziki gerçekleşmesi de %60 oranında tamamlanmış olup, bu yılsonunda tesisler faaliyete geçecektir. Bu proje ile birlikte katı atıktan elde ettiğimiz enerji üretim kapasitesi saatte 12.2 MW’a çıkarılmış olacak. Proje kapsamında ilçelerimize kurulacak 4 adet  Aktarma İstasyonları ile atıklar taşınacak ve 4 ayrı prosesle atık miktarı azaltılarak  enerji üretim kapasitesi artırılacaktır. Amacımız, temiz bir çevre ve sağlıklı bir toplum oluşturmaktır” şeklinde konuştu.