TRT’NİN FESTİVALİMİZE ÖNEMLİ KATKISI VAR

TRT Genel Müdür Yardımcısı Yürekli’ den Başkan Çakır’a ziyaret

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ilk defa, Malatya Film Platformu gerçekleştirilirken, TRT Genel Müdürlüğü de özellikle üretim aşamasındaki senaryoların desteklenmesi noktasında sponsor olarak seçilecek bir senaryoya yapım ödülü verecek.

Bu kapsamda Malatya Uluslararası Film Festivalini takip etmek üzere ilimize gelen TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Görüşme sırasında Malatya’da bulunmaktan ve böylesine önemli bir etkinliğe kurum olarak katkı sunmaktan mutluluk duyduklarını belirten TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli, “Bizleri en iyi şekilde ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Burada bulunduğumuz süre içerisinde Malatya’nın değişik yerlerini görme imkânımız olacak. Ama aynı zamanda bizim için önemli olan bir film festivaline destek olabilmek. Çünkü Kültür Bakanlığı her ne kadar bu tür organizasyonların yasal olarak destekçisi olsa da, biz hem yayıncı olmamız hasebiyle, hem de piyasayı biraz daha regüle etme anlamında, destekleme anlamında yayıncı kuruluş olarak elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. İnşallah bu işbirliği uzun süre devam eder. TRT olarak inşallah sinema sektörünün gelişmesine ve yeni yapımcıların, yeni senaristlerin ortaya çıkmasına destek vermiş olacağız.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da görüşme sırasında yaptığı konuşmada TRT’nin katkısının önemine değinerek, “TRT Genel Müdür Yardımcımıza festivalimize katkılarından ve bizleri ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Festivalimiz kapsamında çok önemli konukları ağırlıyoruz. Hem sanat dünyasında, hem basın dünyasında, hem de ilgili bakanlığımızın bürokratları bakımından önemli konuklarımızı ağırlıyoruz.

Festivalimize ulusal ve uluslararası anlamda sanat ve sinema dünyasından 400 civarında katılım var. Film Festivalimiz Malatya’da bir hafta süren bir etkinlik. Tabi sinema salonlarına baktığımız zaman bu sene rekor düzeyde katılım olduğunu gözlemliyoruz. Birçok filme aşırı yoğunluktan solana giremeyen seyircilerimiz var. Dolayısıyla film festivali artık Malatya’da da belli bir kimliğe oturduğunu ve sinema camiasında da bir kabul gördüğünü anlıyoruz. Her geçen yıl daha da kendini geliştirdiğini, çok daha kendisinden söz ettirdiğini görmekten bizler son derece memnunuz.” şeklinde konuştu.

Başkan Çakır, “TRT’nin Festivalimize önemli katkısı var. Bu katkı bizim için çok anlamlı. Dolayısıyla bu destekler film festivalimizin tanınması ve değer bulması anlamında  önem taşıyor. Bundan dolayı ben TRT’mize teşekkür ediyorum. Verdikleri destekle bizler de bu anlamda, kültürümüzü çok daha iyi bir şekilde  tanıtma fırsatı buluyoruz.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, günün anısına TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli’ ye kayısı hediye etti.

Galeri