Bir Destandır Çanakkale

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından düzenlenen “Bir Destandır Çanakkale” programı büyük ilgi gördü. Yoğun katılımın olduğu programda Çanakkale Şehitleri rahmetle anıldı.

 

Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Malatya Defterdarı Murat Yiğiter ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Bir Destandır Çanakkale” programının açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Sabri Akın, Çanakkale Zaferinin 101. Yıl dönümü nedeniyle böyle anlamlı bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Çanakkale Zaferinin Türk tarihi açısından çok önemli bir olay olduğunu aktaran Akın, bu zafer bir milletin yok olma döneminde verdiği bir destansı mücadeledir. O destansı mücadele sonucunda bir millet yok olmaktan kurtulmuş ve varlığına devam etmiştir. Çanakkale, ‘Ben esir yaşamaktansa özgür ölmeyi yeğlerim’ diyen insanların ruhudur. Çanakkale, ümmet bilincinin somutlaşmış halidir. Türkü ile Kürdü ile bütün Anadolu insanın ortak mücadelesidir” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından sanatçılar Fatih budak, Mustafa Yılmaz ve İsmail Coşkun’un Çanakkale zaferinin ruhunu anlatan müzik dinletisi ile ‘Dolunayda Akşam’ adlı tiyatro ekibinin tiyatro gösterisi gerçekleşti. “Dolunayda Akşam Tiyatro Grubu’ tarafından “Şehitler Diyarı Çanakkale" isimli Oyun büyük ilgi ile izlendi.

Program sonunda “Dolunayda Akşam Tiyatro Grubuna” protokol tarafında kayısı takdim edildi. 

Galeri