KADİR GECESİ ÖZEL PROGRAMI

BİN AYDAN DAHA HAYIRLI GECE

“Biz Kur'an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Melekler ve Cebrail o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.”  (Kadir Suresi)

Ramazan ayı, oruç, bereket, rahmet, birlik, beraberlik ve kardeşlik ayıdır. Bu ayı anlamlandıran temel öğe bu ayda inen Kur’an’dır. Ramazan ayı, Kur’an’ın indiği geceyi, kadri bin aydan daha büyük olan Kadir Gecesi’ni içinde barındıran bir aydır.

Kadir Gecesi, bütün değerlerimizi, bizi biz yapan özelliklerimizi besleyen ana kaynağımız, bu toprakların çocuklarının bin yıldır hizmet edasıyla uğrunda çalıştığı, didindiği Kur’an-ı Kerim’in gecesidir.

Malatya’da Ramazan geceleri, bu gecenin ruhuna ve anlamına uygun bir takım etkinliklerle kutlanıyor.  Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, sivil toplum kuruluşlarını da işin içine dâhil ederek bir takım etkinlikler gerçekleştiriyor. Ramazan geceleri, Malatya’da dolu dolu geçiyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, her yıl Ramazan ayının 27. Gecesini ise daha farklı bir programla taçlandırıyor. Gecenin ruhuna uygun etkinliklerle “Kadir Gecesi Özel Programı” gerçekleştiriyor. Dünya çapında güzel Kur’an okuyan hafızları ağırlayarak Malatyalılara Kur’an ziyafetinin de sunulduğu gecenin anlam ve önemini anlatan ilahi, ezgi ve sohbetlerle Kadir Gecesi ihya ediliyor.

Kadir Gecesi özel programı, Büyükşehir Belediyesi’nin iftar programıyla başlayıp içilen şerbetlerden ve kılınan teravihten sonra icra edilen etkinliklerle sona eriyor.