TOPLU TAŞIMANIN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI

Toplu taşımacılığın günümüz dünyasında taşımacılık politikalarının kaçınılmaz bir parçası olduğu söylenebilir. Söz konusu taşıma sisteminde birden fazla yolcu taşınmakla beraber, enerji tasarrufu yapılabilmektedir. Toplu taşımacılık, şehir içi ve şehirlerarası olabilir. Toplu taşımacılıkta, genel olarak tren ve otobüs kullanılsa da toplu taşımacılık havayolları, feribotlar ve dolmuşları da kapsamaktadır. Aslında toplu taşımanın tarihi, bir şekilde araçların değişimi, modernizasyonu ve şehirlerin gelişimi ile de bağdaşır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir statüsü ile birlikte Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyelerine devredilen ilçelerdeki toplu ulaşım düzenleme yetkisi ile ilgili önemli bir çalışmaya imza atıyor. İl sınırlarıyla birlikte büyükşehir statüsünün ardından, Büyükşehirlerde karmaşaya neden olan D4 Toplu Taşıma sistemi, Türkiye genelindeki birçok Büyükşehir Belediyesi’nin katılımıyla Malatya’da masaya yatırılıyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin organizasyonu ile Malatya’da “Toplu Taşımanın Geleceği” konulu ‘Büyükşehirlerde D4 Dönüşüm Çalıştayı’ düzenlendi.

22-23 Ocak tarihleri arasında Ramada Altın Kayısı Otel’de düzenlenen Çalıştay’a Türkiye genelindeki Büyükşehir Belediye yetkilileri katıldı.
22 Ocak Perşembe günü başlayıp, 23 Ocak Cuma günü sona eren Çalıştay’da, ‘Büyükşehir Belediyelerinin Toplu Taşım Araçlarının Dönüşüm Projesi’, ‘D4 Yetki Belgelerinin İl Sınırı İçerisinde Büyükşehir Belediyelerine Devri ve Yüklediği Sorumluluklar’ konulu iki Panel düzenlendi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanı, MOTAŞ Genel Müdürü ile birçok Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Toplu Taşıma Dairesi yetkililerinin konuşmacı olarak katıldığı bu panellerde çıkan sonuç, tavsiye niteliğinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile tüm Büyükşehir Belediyeleri’ne gönderilecek…

“Trambus Tanıtım” sunumunun da yapılacağı Çalıştay’da ayrıca, Çalışma Grupları oluşturulacak. İki gün devam eden grup çalışmalarının ardından, Çalıştay’a katılan konuk ekiplere, Trambus ile ilgili teknik gezi ve Battalgazi gezisi organize edildi.