BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANAT KURSLARINA YOĞUN İLGİ GÖSTERİLİYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi sanata gönül veren ve kendini geliştirmek isteyenlere destek olmaya devam ediyor. Malatya’nın kültür ve sanat şehri olarak anılması adına her türlü yeniliği ve ayrıntıyı dikkate alan Malatya Büyükşehir Belediyesi vatandaşlar için faydalı olacak tüm sanat dallarını da hayata geçiriyor.


Özellikle gençlerin sosyalleşmelerine, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen kurslara yoğun ilgi gösteriliyor. Ücretsiz olarak verilen kurslara katılım sağlayan kursiyerler, bir yandan sanatlarını icra ederken, diğer taraftan da alanında yapmış oldukları eserlerle aile bütçelerine de katkı sağlıyorlar.


‘37 Branşta Hizmet Veriyoruz’
Eğitim, kültür ve sanatın merkezi haline gelen MABESEM’de gerçekleştirilen kurslar hakkında bilgi veren Sanat Merkezi Koordinatörü Yusuf Seval, “40 atölyemizle 37 branşta hizmet veriyoruz. Kurslarımız ücretsizdir. 7’den 70’e herkes kurslara katılıp, öğrenmek istedikleri alanların hepsinde eğitim almaktadır” dedi. 

Misafir Kursiyer Kabul Ediliyor
Yağlı boya kursuna katılmak isteyen kursiyerleri misafir kursiyer olarak başlattıklarını söyleyen Usta Öğretici Derya Gül Koca ise, “Atölyede yağlı boya çalışmaları yapıyoruz. Aslında bu çalışmalar Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu imkanlardan dolayı gerçekleşiyor. Kursiyerler sadece malzemelerini alarak kurslarımıza katılım sağlayabiliyorlar. Kursiyerler kendilerini geliştirdikçe maddi olarak kazanç da sağlayabiliyorlar. 20 kursiyerimiz bulunuyor. Katılım sağlamak isteyen kursiyerlerimizi misafir olarak da kurslara alabiliyoruz” sözlerine yer verdi.

‘Burada Mutlu Oluyorum’
Eşinin vefatından sonra yalnız kaldığı için sanat etkinliği ile uğraşmayı tercih eden Sanat Merkezi kursiyerlerinden 73 yaşındaki kursiyer Aliye Gülbenk, 2016 yılından beri Sanat Merkezi’ndeki kurslara katılım sağlıyor. Gülbenk, “2016 yılından beri kurslara katılıyorum. Ahşap boyama kursundan sonra yağlı boyama kursuna katılmak istedim. Eşim öldükten sonra sanat merkezi kurslarına başlamaya karar verdim. Herkese katılmalarını öneriyorum. Ben arkadaşlarımı çok seviyorum, hocamı çok seviyorum. Geliyorum burada mutlu oluyorum” şeklinde konuştu.

‘Hayat İnsanla Güzel’
Kursiyerlerden emekli Zehra Özüberk ise, yıllardan beri içinde bir resim yapma isteğinin olduğunu ve bunu emekli olunca başardığını dile getirerek, “Yağlı boyama kursuna geliyorum en azından düşüncelerimi yansıtıyorum. Kendi resimlerimi yaparak, düşüncelerimi yaptığım resme yansıtıyorum. Bu benim için çok güzel bir şey. Ayrıca hayat insanla güzel. Pandemiden sonra insan ilişkileri tamamen koptu. Burada da arkadaş ortamımız çok güzel. Tek başınıza istediğiniz her şey sizin olsun hiçbir anlamı yok. Bu nedenle ben sürekli kursa geliyorum” diye konuştu.